GÓRNA GWDA

Zorganizowany spływ kajakowy rzekami Gwdą, Debrzynką i Szczyrą

TRASA SPŁYWU: Drężno – Gwda Wielka – Lędyczek – 80 km

Spływ Gwdą, Debrzynką i Szczyrą

Gwda jest prawobrzeżnym dopływem Noteci, posiada największe dorzecze z wszystkich rzek Pomorza Zachodniego. Z uwagi na ogromną różnorodność krajobrazu poszczególnych odcinków warto nią przepłynąć. W górnym biegu rzeka płynie w głębokiej dolinie sandrowej, porośniętej borem sosnowym, w środkowym przepływa przez pięć przepięknych jezior zaporowych, kończących się zabytkowymi elektrowniami wodnymi. Dolny odcinek rzeki, zwany “przełomem Gwdy”, z licznymi bystrzami i szybkim nurtem stanowi prawdziwą gratkę dla kajakarzy. Oprócz Gwdy spływ wiedzie jednymi z jej najpiękniejszych dopływów: Debrzynką i Szczyrą.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE

  • pięć noclegów na polach namiotowych – na 3 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą, ciepłą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Termin spływu Górną Gwdą Łączny koszt
W sezonie 2024 nie organizujemy spływu Górną Gwdą - zapraszamy na Rurzycę, Piławę, Dobrzycę i inne rzeki
-

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE

  • pięć noclegów na polach namiotowych – na 3 campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą, ciepłą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Stanica harcerska nad jeziorem Studnica we wsi Drężno. Przyjazd uczestników w niedzielę do godzin wieczornych. Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy z dworca PKP w miejscowości Biały Bór o godzinie 19.00.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień – niedziela) Drężno (biwak). Po przyjeździe warto wybrać się na pieszą wycieczkę po okolicy. Wieczorem spotkamy się przy ognisku na tradycyjnej imprezie zapoznawczej.

2 dzień – poniedziałek) Rzeka Gwda. Etap Drężno – Spore (14 km). Spływ zaczynamy nad malowniczym jeziorem Studnica z piaszczystymi brzegami i obszernym polem biwakowym. Płynąc na północ docieramy do osady letniskowej Orawka, gdzie znajduje się wypływ z jeziora, w postaci wąskiego i krótkiego przesmyku, nad którym dominuje wzniesienie, tzw. Drawska Góra. Wpływamy na rozległe jezioro Wierzchowo, długości 5 km, o piaszczystych, sprzyjających kąpieli plażach. Gwda wypływa z południowej części jeziora. Mijamy zastawkę regulującą poziom wody. Za jazem nurt jest dość szybki, a dno płytkie i kamieniste. Mijamy most obok wsi Stare Wierzchowo, dalej uregulowana rzeka płynie wśród łąk i olchowych lasów. Poszerzające się koryto zwiastuje urocze jezioro Smolęsko. Docieramy do wsi Spore, gdzie są sklepy, ośrodki wypoczynkowe i kościół. Nocleg na leśnym polu namiotowym za wsią, obok zrujnowanego młyna. Po przypłynięciu warto wybrać się do wsi na obiad do baru Pana Sławka oraz na plażę nad jeziorem Spore.

3 dzień – wtorek) Rzeka Gwda. Etap Spore – Klepacz (22 km). Najdłuższy etap spływu. Za młynem rozpoczyna się śródleśny odcinek rzeki, z licznymi zwalonymi drzewami. Poszerzająca się rzeka i obfita wodna roślinność to znak, że zbliżamy się do największego na szlaku, morenowego jeziora Wielimie. Ma ono 1865 ha powierzchni, 7 km długości i osiąga 6 metrów głębokości. Kierujemy się na widoczną z daleka wieżę kościoła w miejscowości Gwda Wielka. W przypadku większych fal należy płynąć wzdłuż lewego brzegu. Po wpłynięciu na szeroką Gwdę mijamy zabudowania, czasem trzeba uważać na sieci gospodarstwa rybackiego, którego siedziba znajduje się w centrum wsi. Za wsią most drogowy na drodze krajowej nr 20 łączącej Pomorze Gdańskie z Pomorzem Zachodnim. 150 metrów w lewo znajduje się zajazd “Przerwa” serwujący smaczne i niedrogie obiady. Nurt przyspiesza, płyniemy początkowo wśród pól, a następnie lasów. Za osadą Jeleni Ruczaj wysoki most kolejowy na linii Chojnice – Szczecinek. Wkrótce pojawiają się połacie zalanego lasu – zbliżamy się do małej elektrowni wodnej w Klepaczu, obok której znajduje się pole namiotowe, na którym nocujemy.

4 dzień – środa) Rzeka Gwda. Etap Klepacz – Lędyczek (20 km). Pół godziny poniżej Klepacza zniszczony jaz w środku lasu, którym można ostrożnie spłynąć, lecz należy najpierw zrobić rozeznanie z lądu aby uniknąć zniszczenia sprzętu. Nieco dalej, na rozwidleniu należy wybrać prawą odnogę. Po kolejnych 2 godzinach dopływamy do wsi i elektrowni Lubnica, gdzie przenosimy kajaki lewym brzegiem. Poniżej wsi można wybrać się do położonej przy rzece restauracji. Za elektrownią, z lewej strony wpada największy dopływ Gwdy – rzeka Czernica. Dalej nurt zwalnia i rozlewa się szeroko, wpływamy do rezerwatu “Dolina Gwdy”. Obejmuje on ochronę doliny Gwdy i Czernicy oraz przyległe obszary leśne. Nurt zwalnia, w oddali pojawia się drewniany most. Przed nim, z lewej strony znajduje się niewielki pomost umożliwiający łatwe wyciągnięcie kajaka. Sprzęt należy przenieść 10 m na starorzecze, którym omijamy elektrownię. Przed Lędyczkiem kolejna elektrownia Żarki w Łomczewku, na której dachu znajduje się zadbana oranżeria. Dalej Gwda płynie wartko, napotykamy często zalegające w wodzie głazy i dopływamy do mety w Lędyczku.

5 dzień – czwartek) Do wyboru są 2 trasy spływu 🙂

1. Rzeka Szczyra. Etap Buszkowo – Lędyczek (12 km). Przejazd w okolice wsi Buszkowo. W miejscu wodowania kajaków rzeczka ma 3-4 metry szerokości i bystry nurt. Płynie tu wąską doliną o zboczach porośniętych lasem, od którego oddzielają ją miejscami pasy suchych łąk. W środkowym odcinku wpływamy w dziki, bardzo malowniczy las, za którym dolina rozszerza się do 200 – 300 metrów. Po około 3-4 godzinach wpływamy na szeroką Gwdę, kilkaset metrów powyżej Lędyczka.

2. Rzeka Debrzynka. Etap Trudna – Lędyczek (15 km). Przejazd do wsi Trudna, wodowanie przy moście drogowym. Wąska i płytka rzeczka płynie szeroką doliną wzdłuż podmokłych łąk. Na trasie spotkać można żeremia bobrowe, w nurcie wiele powalonych drzew. Po około 2 godzinach od wodowania mijamy stary, drewniany most. Dolina w tym miejscu zwęża się, las dochodzi do rzeki, której brzegi stają się wyższe. Po około 6 godzinach dopływamy do mostu w Lędyczku i zaraz za nim wpływamy na szeroką Gwdę.

6 dzień – piątek) Rzeka Gwda. Etap Lędyczek – Podgaje (10 km). Ciekawy etap podczas, którego Gwda przepływa przez Jezioro Podgaje, zakończone zbudowaną w 1930 roku zabytkową elektrownią wodną.

DOJAZD SAMOCHODEM

Stanica harcerska gdzie rozpoczynamy spływ, jest położona nad jeziorem Studnica we wsi Drężno. Dojazd drogami krajowymi nr 11 (jadąc od strony Szczecinka należy przed wsią Wierzchowo skręcić w prawo) lub 20 (jadąc od strony Białego Boru należy zaraz za miasteczkiem skręcić w prawo).

DOJAZD POCIĄGIEM

Należy dojechać do stacji kolejowej BIAŁY BÓR położonej na linii kolejowej ze Szczecinka do Słupska. Odbierzemy Was z dworca około godziny 19.00.