DOBRZYCA

Zorganizowany spływ kajakowy rzeką Dobrzycą

Spływ Dobrzycą

Dobrzyca jest niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym, na całej długości płynącym przez dziewicze tereny Pojezierza Wałeckiego. Rzekę coraz częściej odwiedzają kajakarze – mimo to można nad nią spotkać bobry, sarny, jelenie i inne dzikie zwierzęta. W górnym biegu występują żeremia bobrowe, a przy niskim stanie wody mielizny. W środkowej i dolnej części szlaku często spotyka się zwalone drzewa. Dobrzyca to rzeka bezpieczna – głębokość nie przekracza półtora metra, woda jest przejrzysta, a dno piaszczyste. Jest to przepiękna trasa o średnim poziomie trudności, na której doświadczeni kajakarze nie będą się nudzić, a początkujący bez problemów sobie poradzą. Dodatkową atrakcją na szlaku Dobrzycy są położone w Rudnicy jeden z największych w Polsce park linowy oraz strzelnica sportowa.

PONIŻSZA CENA OBEJMUJE:

  • pięć noclegów na polach namiotowych lub w domkach – na wszystkich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą, ciepłą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transfer uczestników nocujących w domkach
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • wieczorne ogniska
Terminy spływów Dobrzycą
Łączny koszt tygodniowego spływu oraz 5 noclegów na polu namiotowym
Łączny koszt tygodniowego spływu oraz 5 noclegów w domkach
14 – 19 lipca 2024320 zł/os420 zł/os
4 – 9 sierpnia 2024320 zł/os420 zł/os

POWYŻSZA CENA OBEJMUJE:

  • pięć noclegów na polach namiotowych lub w domkach – na wszystkich campingach dostęp do WC i łazienek z bieżącą, ciepłą wodą
  • wypożyczenie kajaków z osprzętem (wiosła, kamizelki asekuracyjne)
  • udział przewodnika z państwowymi uprawnieniami IRR (na wybranych etapach)
  • transfer uczestników nocujących w domkach
  • transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • ubezpieczenie NNW
  • dostęp do kuchenek gazowych
  • bezpłatny parking oraz przewóz kierowców po samochody
  • drewno na wieczorne ogniska

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA SPŁYWU

Domki nad jeziorem w Zdbicach. We wszystkich domkach znajduje się WC, łazienka i aneks kuchenny. W dolnej części, nad jeziorem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 2 domki 4-osobowe (1 pokój z 4 łóżkami). W górnej części, pod lasem, usytuowane są 4 domki 6-8-osobowe (na dole salon z 2 wersalkami, na piętrze 2 pokoje – każdy z 2 łóżkami) oraz 5 murowanych domków 4-osobowych (w każdym 2 pokoje z 2 łóżkami). UWAGA. Należy wziąć własne śpiwory lub pościel. Dla osób nocujących w domkach spływ ma charakter stacjonarny (wszystkie noclegi są w jednym miejscu), na poszczególne etapy zapewniamy transport busem.

Pole namiotowe w Zdbicach. Na polu namiotowym WC, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, wiata ogniskowa, boiska do siatkówki i koszykówki, plac zabaw dla dzieci.

PROPONOWANE ETAPY

1 dzień – niedziela) Przyjazd do ośrodka Domki nad jeziorem. Zdbice to niewielka wieś położona nad malowniczym jeziorem Zdbiczno, z dala od ruchliwych tras, otoczona ze wszystkich stron lasami. Warto tu zwiedzić neogotycki kościół z 1888 roku oraz plenerową ekspozycję broni ciężkiej (czołgi, armaty). W sąsiedztwie wsi znajdują się liczne bunkry i resztki umocnień z okresu II wojny światowej, będące częścią Wału Pomorskiego. Zakwaterowanie w domkach lub na polu namiotowym. Wieczorem zapraszamy na ognisko integracyjne 🙂

2 dzień – poniedziałek) Rzeka Dobrzyca. Etap Nowa Wieś – Golce (13 km). Przejazd do osady Nowa Wieś. Miejscowość składająca się z czterech domów położona jest w małej dolinie. Przez pierwsze półtorej godziny od wodowania Dobrzyca jest przepiękną, płytką rzeczką o dzikim charakterze i piaszczystym dnie. Płynąc cicho na tym odcinku mamy największą szansę na obserwację leśnej zwierzyny, która często przychodzi do wodopoju. W przypadku niskiego poziomu wody w rzece zdarzają się mielizny. Niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody – pozostałość po starym młynie. Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las często rozwidlając się na wiele odnóg. Przeważnie wybieramy tą, która niesie więcej wody. Koniec etapu we wsi Golce, obok zabytkowego młyna wodnego.

3 dzień – wtorek) Rzeka Dobrzyca. Etap Golce – Ostrowiec (20 km). Za wsią rzeka się zwęża, nurt lekko przyspiesza. Początkowo płynie w wąwozie, po około półtorej godziny wiosłowania osiągamy wieś Rudnicę. Warto zatrzymać się na prawym brzegu, na terenie parku linowego. Poniżej Rudnicy są tylko dwa charakterystyczne miejsca – mosty w środku lasu na nieuczęszczanych, leśnych drogach. Dalej Dobrzycę zasilają dwa dość duże dopływy. Pierwszy z nich to Piławka, będąca częścią szlaku wodnego zwanego wałecką pętlą kajakową. Drugim dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno. Praktycznie cała trasa spływu prowadzi przez rozległe tereny leśne, dopiero pół godziny przed metą wypływamy na łąki. Widoczny z daleka maszt telefonii komórkowej oznacza, że meta jest już blisko. W miejscowości Ostrowiec ostrożne spływamy pod mostem drogowym i kończymy spływ sto metrów za mostem, na prawym brzegu. Po przypłynięciu warto wybrać się na pyszne pierogi serwowane w położonym przy rzece i szosie barze “Pierogowo”.

4 dzień – środa) Rzeka Zdbica. Etap Zdbice – Ostrowiec (16 km). Wodowanie nad jeziorem Zdbiczno, na terenie ośrodka. Jezioro Zdbiczno posiada typowy dla rynnowych jezior polodowcowych podłużny kształt i strome brzegi. Ma silnie rozwiniętą linię brzegową – od północy wcina się w nie długi na ponad 2 km półwysep. Płynąc w lewo, wzdłuż półwyspu, po około kwadransie docieramy do jego końca, gdzie należy skręcić w prawo. Po przeciwległej, południowej części jeziora wypływa Zdbica. Na północy jezioro jest połączone ciekami wodnymi z jeziorami Dobre i Głodno, a na południu z jeziorem Smolno. Po wpłynięciu na Zdbicę, po około 10 minutach dopływamy do przepustu, gdzie kajaki trzeba przenieść górą, ewentualnie przy niższym poziomie wody spłynąć lub przepchnąć dołem. Za przepustem zaczyna się najtrudniejszy odcinek szlaku – w nurcie znajdują się liczne zwalone drzewa, które trzeba pokonywać w umiejętny sposób. Po około godzinie dopływamy do betonowego mostu, od którego do ujścia do Dobrzycy jest jeszcze ponad godzina płynięcia.

5 dzień – czwartek) Rzeka Dobrzyca. Etap Ostrowiec – Tarnowo (21 km). Najdłuższy etap spływu. W obrębie wsi Ostrowiec, przy moście drogowym mały wodospad – należy płynąć ostrożnie z prawej strony. Odtąd szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Przed osadą Wiesiółka małe spiętrzenie wody obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec XVIII wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy. W Tarnowie znajdują się dwie pstrągarnie, w których można kupić świeże i wędzone ryby. Warto również spróbować pstrąga po komandorsku serwowanego w gospodarstwie Państwa Obrockich, gdzie nocują uczestnicy, którzy wybrali noclegi pod namiotem.

6 dzień – piątek) Ostatniego dnia przewidzieliśmy dwie trasy spływu 🙂

1. Dla osób nocujących pod namiotem: Rzeka Dobrzyca. Etap Tarnowo – Dobrzyca (11 km). Poniżej wsi rzeka zatacza trzy ostatnie zakola i łączy się z Piławą. Nieco dalej efektowny most kolejowy na linii Poznań – Kołobrzeg. Na tym odcinku w nurcie występują liczne głazy narzutowe. Zakończenie spływu niedaleko ujścia Piławy do szerokiej Gwdy.

2. Dla osób nocujących w domkach: Rzeka Zdbica. Etap Zdbice – jezioro Dobre – Zdbice (10 km). Wodowanie nad jeziorem Zdbiczno, na terenie ośrodka. Płyniemy wzdłuż prawego brzegu, mijając pięknie położone na prawym brzegu zabudowania oraz plażę gminną. Po pół godzinie wpływamy w szuwary, w wąską i płytką Zdbicę. Płyniemy pod prąd aż do drogi Golce – Zdbice, gdzie przy ruinach młyna trzeba przeciągnąć kajaki. Po kilku minutach wypływamy na przepięknie położone, śródleśne jezioro Dobre. Lądujemy na końcu jeziora – warto wybrać się na poszukiwania bunkrów oraz pamiątkowego głazu, który postawiono w miejscu przełamania przez polskich żołnierzy w dniu 5 lutego 1945 roku Wału Pomorskiego. Powrót do Zdbic.

DOJAZD SAMOCHODEM

Domki nad jeziorem położone są we wsi Zdbice, 6 km od drogi krajowej nr 22 z Gdańska do Gorzowa Wlkp. Jadąc od strony Gdańska należy w centrum wsi Szwecja skręcić w prawo (widoczny drogowskaz na Zdbice). Ośrodek znajduje się w centrum wsi Zdbice, po obu stronach drogi, tuż za murowanym przystankiem PKS.

DOJAZD POCIĄGIEM

Osoby przyjeżdżające pociągiem odbierzemy ze stacji JASTROWIE lub WAŁCZ, w zależności które połączenie będzie dla Państwa bardziej dogodne. Odbierzemy Was z dworca, prosimy jedynie o informację (najlepiej smsem na nr 604-362-043) o której godzinie przyjeżdżacie 🙂